  • Mfr # 74251ABR-120-28-30
  • Zoro # G414868491
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
100% Cotton Canvas
Size
28
Fabric Weight
8.8 oz
Pockets
7
Binding
Elastic Waistband
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
74251ABR-120-28-30
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Size
28
Garment Size
Regular
Details
Item
Tactical Pants
Color
Coyote
Material
100% Cotton Canvas
Inseam
30 in
Fabric Weight
8.8 oz
Pockets
7
Binding
Elastic Waistband
Includes
Garment Style
Pants
Uniform Type
General
Pant Sizing
Regular
Shirt Sizing
Description
Tactical Pant Coyote 28x30, Size S, Coyote, Fits Waist Size 28 in to 29 in, Garment Style Pants, Inseam 30 in, Material 100 Percent Cotton Canvas, Binding Elastic Waistband, Fabric Weight 8.8 oz, Pockets 7, Includes (7) Belt Loops with A D-Ring, Bellowed Cargo Pockets, Cell Phone Pocket, Knife Pocket, Rear Strap, Slash Pockets