  • Mfr # 1515-LITE-242
  • Zoro # G0818391
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1515-LITE-242
Country of Origin
United States
Details
Item
Lite 1.5" X 1.5" T-Slot Profile 242" Bar
Description
T-Slot Profile, Inch, Single, Silver, Weight per Unit Length 0.08 lb-in, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Grooved, Nominal Length 20 ft, Aluminum, Number of Open Slots 4, Profile Height 1 1/2 in, Profile Width 1 1/2 in, Overall Length 242 in, 15 Series, Square, Slot Width 0.32 in, Yield Strength 25,000 psi, Relative Profile Weight Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Temper T6