80/20 T-Slot, 15S, 145 In L, 1.5 In W, 1.5 In H 1515-LS-145
T-Slot, 15S, 145 In L, 1.5 In W, 1.5 In H (Discontinued)
  • Mfr # 1515-LS-145
  • Zoro # G3208861
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1515-LS-145
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
145 in
Width (In.)
1.5 in
Height (In.)
1.5 in
Slot Width (In.)
0.32 in
Bore Dia. (In.)
0.26 in
Nominal Length
12 ft
Profile Height
1 1/2 in
Weight per Unit Length
0.86 lb-ft
Overall Length
145 in
Slot Width
0.3 in
Rail HxW
1 1/2 in x 1 1/2 in
Bore Diameter
17/64 in
Profile Width
1 1/2 in
Details
Type
T-Slotted
Material
Aluminum
Finish
Anodized
Extrusion Texture
Smooth
Number of Open Slots
4
For Use With
15 Series
Extrusion Profile
Square
Series
15 Series
Item
Framing Extrusion
0.86 lb/ft
Yield Strength
35,000 psi
Slot Location
Adjacent-Sides
Extrusion Type
T-Slotted
System of Measurement
Inch
Rail Profile
Single
Temper
T6
Profile Shape
Square
Color
Silver
Product Type
T-Slot
Relative Profile Weight
Lite
Profile Type
Single
Description
T-Slot, Inch, Single, Silver, Weight per Unit Length 0.86 lb-ft, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Smooth, Nominal Length 12 ft, Aluminum, Number of Open Slots 4, Profile Height 1 1/2 in, Profile Width 1 1/2 in, Overall Length 145 in, 15 Series, Square, Slot Width 0.3 in, Yield Strength 35,000 psi, Relative Profile Weight Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Temper T6