  • Mfr # 1530-UL-242
  • Zoro # G0818601
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1530-UL-242
Country of Origin
United States
Description
T-Slot Profile, Inch, Double, Silver, Weight per Unit Length 0.13 lb-in, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Grooved, Nominal Length 20 ft, Aluminum, Number of Open Slots 6, Profile Height 3 in, Profile Width 1 1/2 in, Overall Length 242 in, 15 Series, Rectangle, Slot Width 0.32 in, Yield Strength 25,000 psi, Relative Profile Weight Ultra-Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Temper T6