  • Mfr # A-W250012100202-A
  • Zoro # G902467083
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A-W250012100202-A
Country of Origin
United States
Description
Driveline; W/ 1 3/8" 21 Spline QD Yokes, C to C Max: 1880 MM/ 74", C to C Min: 1210 MM/ 48", Category: 6 (139HP), Implement: 1 3/8" - 21, Notes: It may be necessary to cut this driveline to length. Verify the length by ensuring that sufficient, Notes: overlap of the drive tubes exists in all working positions without the possibility of bottoming out., Size: 2500, Total Collapsed Length: 1462 MM/ 58", Tractor: 1 3/8" - 21, Tube Style: B, Web Notes: Complete Driveline with splined quick disconnect yokes. Minimum C-to-C length: 48" (1210 mm);, Web Notes: Maximum C-to-C length: 74" (1880 mm); Tractor end: 1-3/8" 21 Spline. Implement end: 1-3/8" 21, Web Notes: No. W250012100202. Fits Walterscheid W series., Web Notes: Spline. Star style tubing Type B. Rated category 6 (139 hp). For 2500 series. Replaces Walterscheid