  • Mfr # TCF050-67AL
  • Zoro # G0660326
Length
3.06"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF050-67AL
Length
3.06"
Min. Throat Dia.
0.54"
Cord Dia. Range
0.54 in to 0.67 in
Length - Box to End of Connector
2 7/16 in
Overall Length
3 1/16 in
For Maximum Cable OD
0.67 in
For Minimum Cable OD
0.54 in
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 0.54 in to 0.67 in, Box Connection 1/2 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 7/16 in, Insulated No