  • Mfr # XT4SU3175AFF000XXX
  • Zoro # G700716291
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
XT4S
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
100kA
Trip Type
Fixed Thermal Magnetic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XT4SU3175AFF000XXX
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/XT4
Width
5.71 in
Depth
6.61 in
Height
8.27 in
Dimensions
6.61 x 5.71 x 8.27
Details
Item
Circuit Breaker
Series
XT4S
Amps
175A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
100kA
Trip Type
Fixed Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Screw
DC Voltage Rating
600V DC
Features
Feature high specific let-through current
Standards
UL 80% rated, IEC dual rated