Abb IEC Miniature Circuit Breaker, EP100 ULH Series, 16 A, 1 Pole, 120V AC, 10kA at 120V AC, C Curve SU201M-C16
IEC Miniature Circuit Breaker, EP100 ULH Series, 16 A, 1 Pole, 120V AC, 10kA at 120V AC, C Curve (Discontinued)
  • Mfr # SU201M-C16
  • Zoro # G3727245
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SU201M-C16
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Frame Size
32A/EP
Width
0.71 in
Depth
2.67 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
8 AWG
Length
3.38 in
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Details
Item
IEC Miniature Circuit Breaker
Series
EP100 ULH
Amps
16 A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
DIN Rail
Max. AIR Rating
10kA at 120V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Screw Clamp
DC Voltage Rating
50V DC
Curve Type
C
Application
Branch Circuit Protection
Mounting
Din Rail
Standards
CE Marked, cUL Listed
Min. Operating Temp.
-13 Degrees F
Meets UL Type
UL 489
Max. Operating Temp.
131 Degrees F
Description
IEC Miniature Circuit Breaker, Amps 16 A, Number of Poles 1, Curve Type C, AC Voltage Rating 120V AC, DC Voltage Rating 50V DC, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, Phase 1, Meets UL Type UL 489, Terminal Connection Screw Clamp, Series EP100 ULH, Trip Type Thermal Magnetic, Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail, Application Branch Circuit Protection, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 8 AWG, Length 3.38 in, Width 0.71 in, Depth 2.67 in, Frame Size 32A/EP, Circuit Breaker Actuator Toggle