  • Mfr # A2A250TW
  • Zoro # G1773962
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A2A
Amps
250A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Max. AIR Rating
10kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A2A250TW
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
70 mm
Depth
60 mm
Height
150 mm
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
A2A
Amps
250A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Max. AIR Rating
10kA
DC Voltage Rating
250V DC
For Use With
For Panelboards with 125A - 250A Capacity