  • Mfr # XT2HU3100MFF000XXX
  • Zoro # G100716297
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
XT2H
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
150kA
Trip Type
Thermal Magnetic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XT2HU3100MFF000XXX
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
125A/XT2
Width
5.12 in
Depth
5.71 in
Height
8.19 in
Dimensions
5.71 x 5.12 x 8.19
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
XT2H
Amps
100A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
150kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Bolt-On
DC Voltage Rating
Not Rated
Features
Feature high specific let-through current
Application
Standards
UL 80% rated, IEC dual rated