  • Mfr # OS60GJ30
  • Zoro # G1773822
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
J
Amps
60A
AC Voltage Rating
690V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
80kA at 690V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
OS60GJ30
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
118 mm
Details
Class
J
Amps
60A
AC Voltage Rating
690V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
80kA at 690V AC
Item
UL Class Fuse
Standards
UL98IEC 60947-3
Weight
3.02 lb
Mounting
Base Mounting
Connection Type
Screw Terminals
Description
3P SW 60A J FUSE 600V UL98