  • Mfr # MD13ALC13-180
  • Zoro # G810955337
/ea
Key Features
Max. Amps
13A
Gauge/Conductor
16/3
Cord Length
15ft
Wire Size
16 AWG
Voltage
125V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MD13ALC13-180
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Cord Length
15ft
Wire Size
16 AWG
Details
Max. Amps
13A
Gauge/Conductor
16/3
Voltage
125V
Jacket Color
Gray
Jacket Material
PVC
Standards
cULus Certification, Green Dot Plug
End 2 Gender and Plug End
Female IEC C13
Watts
1625W