  • Mfr # MEQM049VA
  • Zoro # G1706469
/ea
Key Features
Header
Danger
Height
7 in
Sign Shape
Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
With Mounting Holes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEQM049VA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
10 in
Height
7 in
Thickness
0.040 in
Details
Item
Danger Sign
Header
Danger
Legend
Keep Hands Clear
Sign Shape
Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
With Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
Retroreflective Grade
Not Retroreflective
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Sign Legend Color
Black
ANSI Compliant
Yes
Header Background Color
Black, Red
Standards
OSHA 29 CFR 1910.145; ANSI Z535
Double-Sided
No
Header Legend Color
White
Legend Style
Text
OSHA Compliant
Sign Legend Text Color
Black
Description
Danger Sign, Sign Subject Matter Keep Hands Clear, Height 7 in, Width 10 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style With Mounting Holes, Header Danger, Legend Keep Hands Clear, Printed Language English, Sign Shape Rectangle