Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRB016LWE
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRB016LWE
  • Zoro # G3715052
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALRB016LWE
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
11.5 in
Width
10.31 in
Depth
7.13 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Mounting - Transformer
Wall
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Enclosure Type
Encapsulated
Winding Material - Transformer
Copper
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
Amps
16 A
NEMA Rating
NEMA 3R
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C