Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC025LWE
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC025LWE
  • Zoro # G3715831
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALRC025LWE
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
11.5 in
Depth
11.5 in
Width
11.5 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Mounting - Transformer
Wall
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Winding Material - Transformer
Copper
Enclosure Type
Encapsulated
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
NEMA Rating
NEMA 3R
Amps
25 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C