Acme Electric Control Transformer, 500 VA, 80 Degrees C, 120 V AC, 240 V AC, 480 V AC TB81215F3
Control Transformer, 500 VA, 80 Degrees C, 120 V AC, 240 V AC, 480 V AC (Discontinued)
  • Mfr # TB81215F3
  • Zoro # G2180507
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TB81215F3
Country of Origin
China
Dimensions
Height
4.5 in
Width
5.25 in
Depth
6.31 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Item
Control Transformer
Input Voltage - Transformer
240 V AC, 480 V AC
Output Voltage - Transformer
120 V AC
VA Rating - Transformer
500 VA
Phase - Electrical
1
Mounting - Transformer
Foot
Hz - Electrical
50 Hz, 60 Hz
Temp. Rise
80 Degrees C
Hz
50/60
Mounting
Panel
Output Voltage
120VAC
Enclosure Finish
Epoxy Resin Varnish
Includes
2-Pole Class "CC" Fuse Block
Standards
UL Listed, CSA Approved
Transformer Type
Wire-Wound
VA Rating
500VA
Input Voltage
240/480VAC
Protective Device
Primary Fuse, Secondary Fuse
Fused
Yes
Item - Transformer
Control Transformer
Enclosure Style - Transformer
Open
Phase
1
Description
Control Transformer, Input Voltage - Transformer 240 V AC, 480 V AC, Output Voltage - Transformer 120 V AC, VA Rating - Transformer 500 VA, Protective Device Primary Fuse, Secondary Fuse, Enclosure Style - Transformer Open, Mounting - Transformer Foot, Phase - Electrical 1, Hz - Electrical 50 Hz, 60 Hz, Temp. Rise 80 Degrees C, Enclosure Finish Epoxy Resin Varnish