Acme Electric Control Transformer, 50 VA, 80 Degrees C, 120 V AC, 208 V AC, 240 V AC, 480 V AC TB69300F4
Control Transformer, 50 VA, 80 Degrees C, 120 V AC, 208 V AC, 240 V AC, 480 V AC (Discontinued)
  • Mfr # TB69300F4
  • Zoro # G1520513
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TB69300F4
Country of Origin
China
Dimensions
Height
2.69 in
Width
3.00 in
Depth
4.44 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Item
Control Transformer
Input Voltage - Transformer
208 V AC, 240 V AC, 480 V AC
Output Voltage - Transformer
120 V AC
VA Rating - Transformer
50 VA
Phase - Electrical
1
Mounting - Transformer
Foot
Hz - Electrical
50 Hz, 60 Hz
Temp. Rise
80 Degrees C
VA Rating
50VA
Enclosure Style - Transformer
Open
Output Voltage
120VAC
Hz
50/60
Standards
UL Listed, CSA Approved
Item - Transformer
Control Transformer
Protective Device
Primary Fuse, Secondary Fuse
Phase
1
Transformer Type
Wire-Wound
Includes
Primary and Secondary Fusing
Enclosure Finish
Epoxy Resin Varnish
Fused
Yes
Input Voltage
208/240/480VAC
Mounting
Panel
Description
Control Transformer, Input Voltage - Transformer 208 V AC, 240 V AC, 480 V AC, Output Voltage - Transformer 120 V AC, VA Rating - Transformer 50 VA, Protective Device Primary Fuse, Secondary Fuse, Enclosure Style - Transformer Open, Mounting - Transformer Foot, Phase - Electrical 1, Hz - Electrical 50 Hz, 60 Hz, Temp. Rise 80 Degrees C, Enclosure Finish Epoxy Resin Varnish