Acme Electric Control Transformer, 50 VA, Not Rated, 130/85V AC, 208/600V AC TB50N007F4
Control Transformer, 50 VA, Not Rated, 130/85V AC, 208/600V AC (Discontinued)
  • Mfr # TB50N007F4
  • Zoro # G2136637
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TB50N007F4
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
3 in
Depth
4.44 in
Height
4.7 in
Manufacturers Warranty Length
20 yr
Details
Item
Control Transformer
Input Voltage - Transformer
208/600V AC
Mounting - Transformer
Foot; Plate
Hz - Electrical
50/60 Hz
Color
Black
Enclosure Style - Transformer
Open
Standards
cUL Listed, UL Listed
Protective Device
Primary and Secondary Fuse
Enclosure Finish
Epoxy Resin Varnish
Phase - Electrical
1
Temp. Rise
Not Rated
VA Rating - Transformer
50 VA
Output Voltage - Transformer
130/85V AC
Includes
Factory Installed Primary Fuse Block and Secondary Fuse Clips
Weight
4 lb
Features
Application
Primary Voltage
208/600 V
Carton Quantity
1
Certified Listed
UL ListedcUL Listed
Pallet Quantity
168
Description
Control Transformer, Input Voltage - Transformer 208V AC, 600V AC, Output Voltage - Transformer 130V AC, 85V AC, VA Rating - Transformer 50 VA, Protective Device Primary and Secondary Fuse, Enclosure Style - Transformer Open, Mounting - Transformer Foot, Plate, Phase - Electrical 1, Hz - Electrical 50 Hz, 60 Hz, Temp. Rise Not Rated, Enclosure Finish Epoxy Resin Varnish