Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC160CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC160CBC
  • Zoro # G3713838
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ALRC160CBC
Height
7 in
Width
9 in
Depth
8 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
160 A
Insulation Max. Temp.
180°C