Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC035TBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC035TBC
  • Zoro # G3713390
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRC035TBC
Depth
4.75 in
Height
7 in
Width
9 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
35 A
Insulation Max. Temp.
180°C