Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC055TBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC055TBC
  • Zoro # G3713521
Get a 10% off coupon
MFR #
ALRC055TBC
Width
9 in
Depth
4.75 in
Height
7 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
55 A
Insulation Max. Temp.
180°C