  • Mfr # BG10CAP108N
  • Zoro # G8499794
/ea
Key Features
Height
10 in
Length
2 in
Thickness
0.25 in
Material
PETG
For Use With
Mfr. No. BG-10N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BG10CAP108N
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
10 in
Length
2 in
Thickness
0.25 in
Overall Length
2 in
Overall Height
4 in
Overall Depth
2 7/16 in
Details
Item
End Cap
Material
PETG
Color
Black
For Use With
Mfr. No. BG-10N
Finish
Shadowgrain
Product Type
End Cap
For Industry
Aviation and Transportation, Healthcare, Hospitality, Office, Retail, Senior Living
Standards
ASTM D543, ASTM F476-84, ASTM G21-96, ASTM G22-76, California 01350 Testing, UL Listed A/1
Resistance Properties
Bacteria Resistant, Corrosion Resistant, Fire Resistant, Antifungal, Impact Resistant
Compatible Series
BG-10
Description
End Cap, PETG, Black, 2 in L, 4 in H