  • Mfr # 3PWR-METERED115
  • Zoro # G421684459
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3PWR-METERED115
Country of Origin
Korea, Republic of
Description
Electric Drum Pump, Rated Voltage 115 V AC, Plug Type NEMA 5-15, Pump Connection ID 3/4 in, Suction Tube OD 2 1/4 in, Hose Length 8 ft, Suction Tube Length 34 in, Includes Bung Adapter Yes, Nozzle Operation Manual, Power Source Corded Electric, Variable Speed No, Includes Discharge Hose Yes, Discharge Connection Type BSP, Housing Finish Not Applicable, Includes Nozzle Yes, Includes Spout No, Nozzle Material Polypropylene, Pump Connection Type Smooth Bore