  • Zoro # G322408130
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Polyester
Color
Black/White
Size
S/M
Height
11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G322408130
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Size
S/M
Height
11 in
Details
Material
Polyester
Item
Socks
Color
Black/White
Description
Warning: These socks get hot. Follow instructions and use carefully. Welcome to the most powerful heated sock on the market! The ActionHeat 5V Premium heated socks have the highest tested performance of all ActionHeat items. The ActionHeat 5V battery heated socks are the perfect blend of quality and comfort. The Rechargeable ActionHeat socks reach a maximum temperature of 150F and can last up to 5 hours. ActionHeat battery heated apparel utilizes innovative technology designed to warm the core body temperature. These revolutionary garments feature built-in heating panels and are made with ActionFlex material that provides lightweight warmth, comfort, and versatility. ActionHeat heated garments use FAR infrared heating and ActionWave heat reflective technology to deliver hours of heat and comfort. ActionHeat allows you to stay warmer and enjoy outdoor winter activities longer than ever before. HOW TO USE: 1. Power Up - Charge the provided ActionHeat 5-Volt batteries. 2. Plug-In - Connect the batteries to the USB cords located in the pocket on the top of the sock. 3. Turn On - Press and hold the touch-button control on the sock for 3 seconds. Press button to cycle through the heat settings. Features: - Built-In heating panels strategically placed on the top of the toes use advanced ultra-fine fibers to provide superior heating performance - Heat-trapping fabric provides maximum warmth, comfort, and versatility. - Touch-Button Control Technology (3 settings) - Power System: 1 amp - Battery Voltage: 5 Volt - Colors Available: Black - Machine Washable using provided mesh wash bag only (gentle cycle) - Heats 5+ Hours - Unisex Fit - Sizes Available: S/M, L/XL, XXL Estimated Heating Times: - HEAT BLAST (Red): 150F - 3+ Hours - Medium (White): 130F - 4+ Hours - Low (Blue): 110F - 5+ Hours NOTE: Recommended to use low or medium settings. Heat Blast should not be used for more than 5 minutes at a time. Material Contents: - Material Content: 50% Wool, 48.5% Cotton & 1.5% Lycra - Ultra-fine carbon fiber heating panels. Includes: - (2) ActionHeat Wool Blend Socks w/ Heated Toes - (2) 5V Volt Lithium-Polymer Rechargeable Batteries - (1) 24" Dual Battery Charger Kit