  • Mfr # 8802EL-36-12
  • Zoro # G0553729
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish
Dark Bronze
Standards
A156.3, ANSI/BHMA, Grade 1, UL 305
Door Handing
Non-Handed
Power Source
Electrically Corded
For Door Thickness
1-3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8802EL-36-12
Country of Origin
United States
Dimensions
For Door Thickness
1-3/4 in
Compatible Door Thickness - Maximum
2 1/4 in
Alarm Width
36 in
Alarm Height
3 in
Alarm Depth
2 3/4 in
Fits Stile Width
Minimum 2"
Bar Length
36"
Details
Item
Exit Device
Finish
Dark Bronze
Standards
Door Handing
Non-Handed
Power Source
Electrically Corded
Cylinder Type
Rim
Inside Keyed Cylinder Type
Rim
Voltage
12V
Product Type
Exit Device
Grade
1
ADA Compliant
ADA Compliant
Series
8000
Voltage Rating
12 V
Compatible Exit Device Series
8800 Series
Alarm Body Material
Aluminum
Alarm Body Finish
Anodized
Input Voltage
12 V DC
Lockdown Type
12VDC Electric Dogging
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Description
Exit Device, Rim, Cylinder Dogging, Heavy-Duty Performance, 12V, Grade 1, Dark Bronze Finish, Door Width 36 In., Series 8000, Fits Stile Width 2 in, For Door Thickness 1-3/4 in, Door Handing Non-Handed, ADA Compliant, No, Standards ANSI/UL 294, ANSI/UL 305, Outside Trim Type Lever, Lockset Function Commercial Buildings, Restaurants, Retail Stores, Includes Strike