  • Mfr # FC-3-1818-18LX
  • Zoro # G9964534
/ea
Key Features
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Body Material
Stainless Steel
Mounting Type
Floor
Color
Silver
Overall Length
74 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FC-3-1818-18LX
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
74 1/2 in
Overall Width
24 in
Overall Height
43 in
Bowl Size
18 in x 18 in
Bowl Depth
14 in
Faucet Hole Dia.
1 1/8 in
Back Splash Height
8 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
90 day
Bowl Width
18 in
Work Surface Height
37 in
Drainboard Length
18 in
Bowl Length
18 in
Faucet Hole Diameter
1 1/8 in
Details
Item
Scullery Sink
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Body Material
Stainless Steel
Mounting Type
Floor
Color
Silver
No. of Bowls
3
Number of Holes
2
Standards
NSF
Side Splash
no
Includes
Tile Edge Splash, Stainless Steel Legs with 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
Faucet Mounting Centers
8 in