  • Mfr # 9-2-36-24RL
  • Zoro # G9840415
/ea
See details
Key Features
Mounting Type
Floor Mount
Material
18 ga. 304 Stainless Steel
Color
Silver
Overall Height
42 in
Overall Length
85 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9-2-36-24RL
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
42 in
Overall Length
85 in
Bowl Depth
12 in
Overall Width
27 in
Faucet Hole Dia.
1 1/8 in
Bowl Size
16 in x 20 in
Back Splash Height
8 in
Manufacturers Warranty Length
90 day
Bowl Length
16 in
Drainboard Length
24 in
Work Surface Height
37 in
Bowl Width
20 in
Faucet Hole Diameter
1 1/8 in
Details
Mounting Type
Floor Mount
Material
18 ga. 304 Stainless Steel
Color
Silver
Bowl Shape
Rectangular
Drain Opening
3 1/2 in
Item
Scullery Sink
Body Material
Stainless Steel
Back Splash
Yes
Side Splash
no
Gauge
18 ga
Includes
Stainless Steel Open Frame Base, Side Crossrails, 1"Adjustable Bulletfeet
Standards
NSF
Faucet Mounting Centers
8 in
Number of Stations
2
Number of Holes
2
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Finish
Satin
No. of Bowls
ADA Compliant
Not ADA Compliant
ADA Compliance
No
Includes Drainboard
Yes
Includes Work Table
Includes Faucet
Faucet Not Included
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Includes Back Splash
Back Splash Included
Number of Faucet Holes
Mounting Type - Sinks
Floor
Drainboard Location
Left Side/Right Side
Includes Drain Pipe
Drain Pipe Not Included
Sink Material
Stainless Steel
Number of Drainboards
Sink Type
Kitchen
Sink Base Type
Frame
Includes Side Splash
Side Splash Not Included
Includes Basket Strainer
Basket Strainer Included
Series
Super Saver
Mounting Location - Faucet
Splash
Number of Bowls
Number of Faucet Mounting Holes
Number of Faucets
0
Faucet Mounting Location
Splash
Description
Scullery Sink,85"x27"x42",Silver