  • Mfr # WS-KD-48-GR
  • Zoro # G4760847
Width
48"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WS-KD-48-GR
Width
48"
Overall Depth
11 in
Overall Height
9 in
Overall Width
48 in
Usable Width
11 in
Usable Depth
11 in
Load Capacity per Shelf
300 lb
Load Capacity
300 lb
Description
Wall Shelf, 18 ga, Solid Shelf Style, 300 lb Load Capacity per Shelf, Number of Shelves 1, Usable Depth 11 in, Usable Width 11 in, Mounting Mechanism Direct, Wall Mount Mounting Type, Overall Depth 11 in, Overall Height 9 in, Overall Width 48 in, 300 lb Load Capacity, Includes Mounting Hardware Yes, Aluminum, Fixed, Silver, Satin, NSF