  • Mfr # 230SS12H
  • Zoro # G6780392
Key Features
Overall Height
2 5/8 in
Frame Material
Stainless Steel
Mesh Size
Fine
Overall Depth
1.625 in
Opening Size
63 micron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
230SS12H
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
2 5/8 in
Mesh Size
Fine
Overall Depth
1.625 in
Opening Size
63 micron
Outside Dia.
12 in
Mesh Size Range
Wire Dia.
0.045 mm
Frame Inside Dia.
12 in
Inside Depth
1 5/8 in
US Standard Screen Size
#230
Frame Inside Diameter
12 in
Wire Diameter
1/32 mm
Outside Diameter
12 in
Details
Item
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve
Frame Material
Stainless Steel
Screen Material
Standards
ASTM E11
Type
Wire Cloth Test Sieve
Product Type
Description
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve, Wire Cloth Test Sieve, Stainless Steel Screen Material, Stainless Steel Frame Material, Mesh Size Fine, Mesh Size Range Fine, Wire Dia. 0.045 mm, Opening Size 63 micron, Outside Dia. 12 in, Frame Inside Dia. 12 in, Overall Depth 1.625 in, ASTM E11 Standards