  • Mfr # 325SS12F
  • Zoro # G6662406
Key Features
Overall Height
4 1/4 in
Frame Material
Stainless Steel
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
45 micron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
325SS12F
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4 1/4 in
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
45 micron
Outside Dia.
12 in
Mesh Size Range
Wire Dia.
0.032 mm
Frame Inside Dia.
12 in
Outside Diameter
12 in
Wire Diameter
1/32 mm
US Standard Screen Size
#325
Inside Depth
3 1/4 in
Frame Inside Diameter
12 in
Details
Item
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve
Frame Material
Stainless Steel
Screen Material
Standards
ASTM E11
Type
Wire Cloth Test Sieve
Product Type
Description
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve, Wire Cloth Test Sieve, Stainless Steel Screen Material, Stainless Steel Frame Material, Mesh Size Fine, Mesh Size Range Fine, Wire Dia. 0.032 mm, Opening Size 45 micron, Outside Dia. 12 in, Frame Inside Dia. 12 in, Overall Depth 3.25 in, ASTM E11 Standards