  • Mfr # 500BS12F
  • Zoro # G4306337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Height
4 1/4 in
Frame Material
Brass
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
25 micron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
500BS12F
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4 1/4 in
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
25 micron
Outside Dia.
12 in
Mesh Size Range
Wire Dia.
0.025 mm
Frame Inside Dia.
12 in
US Standard Screen Size
#500
Inside Depth
3 1/4 in
Frame Inside Diameter
12 in
Outside Diameter
12 in
Wire Diameter
1/32 mm
Details
Item
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve
Frame Material
Brass
Screen Material
Stainless Steel
Standards
ASTM E11
Type
Wire Cloth Test Sieve
Product Type
Description
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve, Wire Cloth Test Sieve, Stainless Steel Screen Material, Brass Frame Material, Mesh Size Fine, Mesh Size Range Fine, Wire Dia. 0.025 mm, Opening Size 25 micron, Outside Dia. 12 in, Frame Inside Dia. 12 in, Overall Depth 3.25 in, ASTM E11 Standards