  • Mfr # WH004-12-12FJ-12FJ-12"
  • Zoro # G712217533
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
305 psi
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
3/4 in x 3/4 in
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WH004-12-12FJ-12FJ-12"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
3/4 in x 3/4 in
Hose Fitting B Size
Hose Fitting A Size
Hose Dash Size
-12
Bend Radius
1 9/16 in
Hose Outside Dia.
1 3/16 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
305 psi
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Hose Color
Black
Temp. Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Standards
MSHA Approved, SAE 100R4
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting B Material
Carbon Steel
Hose Fitting B Type
FJIC
Item
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly
Safety Factor
4:1
Hose Fitting A Material
Carbon Steel
Hose Fitting A Type
FJIC
Hose Braid Layers
1
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
For Media Type
Hydraulic Fluids
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Material
Synthetic Fiber
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 3/4 in, Hose Outside Dia. 1 3/16 in, Hose Length 1 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Synthetic Fiber, Hose Braid Layers 1, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 305 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards MSHA Approved, SAE 100R4, Bend Radius 1 9/16 in, Hose Configuration Coupled Assembly