  • Mfr # WH004-32-32MP-32FJ-24"
  • Zoro # G412218434
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
100 psi
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
2 in x 2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WH004-32-32MP-32FJ-24"
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
2 in x 2 in
Hose Fitting B Size
2 in
Hose Fitting A Size
2 in
Bend Radius
3 15/16 in
Hose Outside Dia.
2 1/2 in
Hose Dash Size
-32
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
100 psi
Hose Fitting A Type
MNPT
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 2 in, Hose Outside Dia. 2 1/2 in, Hose Length 24 in, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Synthetic Fiber, Hose Braid Layers 1, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 100 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards MSHA Approved, SAE 100R4, Bend Radius 3 15/16 in, Hose Configuration Coupled Assembly