  • Mfr # EC215-06-6FJ-6FJ-24"
  • Zoro # G612218289
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
5,000 psi
Hose Inside Dia.
3/8 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
3/8 in x 3/8 in
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EC215-06-6FJ-6FJ-24"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
3/8 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
3/8 in x 3/8 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
Hose Outside Dia.
3/4 in
Bend Radius
2 9/16 in
Hose Dash Size
-6
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
5,000 psi
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Hose Color
Black
Temp. Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Standards
BWB, DNV, EN 857 Type 2SC, MSHA Approved, USCG
Safety Factor
4:1
Hose Fitting B Type
FJIC
Hose Fitting A Material
Carbon Steel
Hose Fitting A Type
FJIC
Item
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly
Hose Fitting B Material
Carbon Steel
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Braid Layers
2
Hose Reinforcement Material
Wire
For Media Type
Hydraulic Fluids
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 3/8 in, Hose Outside Dia. 3/4 in, Hose Length 2 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Wire, Hose Braid Layers 2, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 5,000 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards BWB, DNV, EN 857 Type 2SC, MSHA Approved, USCG, Bend Radius 2 9/16 in