  • Mfr # EC215-08-8FJ-8MJ-24"
  • Zoro # G012218056
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
4,000 psi
Hose Inside Dia.
1/2 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1/2 in x 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EC215-08-8FJ-8MJ-24"
Hose Inside Dia.
1/2 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1/2 in x 1/2 in
Hose Dash Size
-8
Hose Outside Dia.
7/8 in
Bend Radius
5 1/8 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
4,000 psi
Standards
EN 857 Type 2SC
Hose Fitting B Type
MJIC
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1/2 in, Hose Outside Dia. 7/8 in, Hose Length 2 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Wire, Hose Braid Layers 2, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 4,000 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards EN 857 Type 2SC, Bend Radius 5 1/8 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1/2 in