  • Mfr # EC215-12-12MP-12FJ-12"
  • Zoro # G712217939
/ea
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
3,125 psi
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
3/4 in x 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EC215-12-12MP-12FJ-12"
Hose Inside Dia.
3/4 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
3/4 in x 3/4 in
Hose Dash Size
-12
Bend Radius
4 3/4 in
Hose Outside Dia.
1 1/8 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
3,125 psi
Standards
BWB, DNV, EN 857 Type 2SC, MSHA Approved, USCG
Hose Fitting A Type
MNPT
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 3/4 in, Hose Outside Dia. 1 1/8 in, Hose Length 1 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Wire, Hose Braid Layers 2, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 3,125 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards BWB, DNV, EN 857 Type 2SC, MSHA Approved, USCG, Bend Radius 4 3/4 in