  • Zoro # G815781955
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AFC1473-5
Zoro #
G815781955
UPC #
Country of Origin
China
Description
Motor State Distributing has set the Pace for high performance automotive components for racing street and off-road use. AFCO S-Series Fixed Bearing Shocks offer tremendous value-proven design proven value combinations and durability in an economical fixed bearing design that can be used with or without coilovers. AFCO fixed bearing shocks feature quality bearing ends that allow for free movement in applications where other mounts could be bound and reduce shock effectiveness. The standard valves as well as split valves allow for multiple Tuning options with a simple shock swap. Stroke: 7in Features -Sealed bodyTwin-Tube design -Can be used with or without coilovers -Can be mounted upside-down for reduced unsprung weight -Compressed Length: 12.50in -Extended Length: 19.50in -7in Stroke - Valving -5 Rebound -3 Compression