  • Mfr # 1728-8M-120-DD
  • Zoro # G708228727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gearbelt Series - Timing Belts
Dura-Sync Torque
Number of Teeth - Timing Belts
216
Pitch - Timing Belts
8 mm
Width - Timing Belts
120 mm
Outside Length
1728 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1728-8M-120-DD
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Width - Timing Belts
120 mm
Outside Length
1728 mm
Details
Gearbelt Series - Timing Belts
Dura-Sync Torque
Number of Teeth - Timing Belts
216
Pitch - Timing Belts
8 mm