  • Mfr # 600-18004-25-JN
  • Zoro # G308377511
/ea
Key Features
Trade Designation
GPT
Wire Size
18 AWG
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Brown
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
600-18004-25-JN
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Wire Size
18 AWG
Length
25 ft.
Details
Item
Primary Wire
Trade Designation
GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Brown
Jacket Color
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Voltage
60V
Standards
SAE J1128
Description
One New Aftermarket Tech Info:-CERTIFICATIONS: SAE J1128, COLOR: Brown, INSULATION TYPE: PVC, MARINE: FALSE, NO. OF WIRES: 1, OPERATING TEMPERATURE: 80°C / 176°F, SPOOL LENGTH: 0.984, SPOOL LENGTH: 25mm, VOLTAGE RATING: 0-60, WIRE GAUGES: 18, WIRE TYPE: GPT-Arrowhead: 600-18004-25; Grote: 89-9001; JAndN Electrical Products: 600-18004-100, 600-18004-25Replaces Part Numbers: 600-18004-25