  • Mfr # BARV3603L30D1BK
  • Zoro # G403510165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
3
Length
36
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Number of Lights
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BARV3603L30D1BK
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3
Length
36
Width
4.5
Overall Height
3 in
Overall Width
2 1/4 in
Overall Length
36 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited Warranty
Details
Item
Vanity Light
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Number of Lights
1
Shade Material
Acrylic
Shade Type
Rectangular
Fixture Type
Vanity
Series
Barlow
Housing Material
Metal
Lighting Technology
LED
Finish
Black, White
Dimmable
Yes
Standards
ADA, cETLus
Mounting Hardware Included
Cover Plate
Environmental Rating
Damp Location Rated
For Bulb Type
Integrated LED
Bulb Quantity
Dimming Method
ELV/TRIAC
Light Output
1,634 lm, 3,800 lm
Color Temperature
3000K
Color Rendering Index
90
Lens Material
Acrylic
Compliance Type
CA Title 24, JA8
Maximum Fixture Wattage
30 W
Shade Color
White
Housing Color
Black
Rated Life
50,000 hr
Includes
Light Bulb
Includes Bulb
Yes
Includes Mounting Hardware
Lumens
3800
Damp/Wet Rating
ETL||cETL Damp
Watts
30
Power Source
Hardwired
Bulb Type
Integrated LED
Description
Barlow 36 In. LED Vanity, Diameter Not Applicable, Overall Length 36 in, Series BARV3603, Light Output 1,634 lm, 3,800 lm, Color Temperature 3000K, Color Rendering Index 90, Maximum Fixture Wattage 30 W, Voltage 120V AC, Overall Height 3 in, Overall Width 2 1/4 in, Housing Color Black, Housing Finish Black, Housing Material Metal, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Mounting Hardware Included Cover Plate, Compliance Type CA Title 24, JA8, Lighting Technology LED, Ballast Quantity Not Applicable