  • Mfr # IDRC16LAJUDSN
  • Zoro # G309994113
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Silver
Light Bulb Included
Yes
Wattage
336W
Width
16 in
LED Life Expectancy (Hours)
50,000 hrs.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IDRC16LAJUDSN
Country of Origin
China
Dimensions
Width
16 in
Height
6.5 in
Length
16 in
Details
Item
Semi-Flush Mount
Finish
Satin Nickel, White
Color
Silver
Light Bulb Included
Yes
Wattage
336W
LED Life Expectancy (Hours)
50,000 hrs.
LED Color Temperature (Kelvin)
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Lumens Per LED
341
Light Bulb Type
Integrated LED
Material
Aluminum, Acrylic
Light Fixture Shape
Rectangle/square
LED CRI
90
Fixture Dimmable
Voltage
120-277V
Total Lumens
2387
System Type
Hardwired
Bulb Type
Integrated LED
Description
Enhance your living space with the modern and contemporary Indra LED Semi-Flush Mount by AFX. Crafted with a combination of aluminum and acrylic, this semi-flush mount light features a frosted acrylic diffuser that provides a soft and even illumination. With its versatile 5-in-1 CCT Correlated Color Temperature and dimmable functionality compatible with 0-10V 120-277V and TRIAC/ELV 120V dimmers, you have complete control over the lighting ambience. Moreover, this fixture is Title 24 compliant, ensuring energy efficiency and adherence to regulations. | Item contains a white acrylic diffuser. | 5-in-1 CCT | Dimmer: 0-10V 120-277V & TRIAC/ELV 120V | 5-in-1 CCT,cETLus,Dimmable,Title 24