  • Mfr # CSSC17L30D1SN
  • Zoro # G706151737
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Finish
Satin Nickel
Dimmable
Yes
Voltage
120V AC
Color Temperature
3000K
Housing Color
Satin Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CSSC17L30D1SN
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
17 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited Warranty
Overall Height
5 1/4 in
Details
Housing Finish
Item
LEDSemi-Flush
Dimmable
Yes
Voltage
120V AC
Color Temperature
3000K
Housing Color
Rated Life
50,000 hr
Lighting Certification
Unrated
Color Rendering Index
90
Housing Material
Aluminum
Series
CSSC
Standards
cETLus
Lighting Technology
LED
Dimming Method
ELV/TRIAC
Light Output
4,000 lm
Environmental Rating
Damp Location Rated
Mounting Hardware Included
Mounting Hardware
Compliance Type
CA Title 24, JA8
Maximum Fixture Wattage
38 W
Lens Material
Acrylic
Includes Bulb
Description
LEDSemi-Flush, Diameter 17 in, Overall Length Not Applicable, Series CSSC, Light Output 4,000 lm, Color Temperature 3000K, Color Rendering Index 90, Maximum Fixture Wattage 38 W, Voltage 120V AC, Overall Height 5 1/4 in, Overall Width Not Applicable, Housing Color Silver, Housing Finish Satin Nickel, Housing Material Aluminum, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Mounting Hardware Included Mounting Hardware, Compliance Type CA Title 24, JA8, Lighting Technology LED, Dimming Method ELV/TRIAC