  • Mfr # LFP12V200AREG
  • Zoro # G812341282
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Application
Battery voltage regulator
Amps
200 A
Includes
1 Battery Voltage Regulator
Length
7.83 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LFP12V200AREG
Country of Origin
China
Dimensions
Length
7.83 in
Width
4.75 in
Depth
2.13 in
Details
Color
Black
Application
Battery voltage regulator
Amps
200 A
Includes
1 Battery Voltage Regulator
Features
Works with 12 V battery systems, 200 amps alternator or other DC device, Dedicated alternator port, Simple 2 wire design easy to install, Low and high voltage protection, Perfect for alternators, wind or hydro battery applications, resets once current is within operating range
For Use With
Common 2-wire 12 Volt applications: vehicle, wind, hydro or any other 12V systems
Voltage Input
9.4-14.4V DC
Input Voltage
9.4-14.4V DC
Item
Battery Regulator
Description
The AIMS Power battery voltage regulator and isolator protects batteries using solid state technology by automatically disconnecting a 12V DC source when voltage is not safe or out of operating range. This product allows you to use different battery technologies in the same application and lithium batteries can be used in any application alternators because the regulator prevents the battery from over charging. Its compact and simple 2-wire terminal configuration allows for easy installation in common 2-wire 12 Volt applications: vehicle, wind, hydro or any other 12V systems. The regulator continuously monitors the input voltage. If the voltage is within the operating range of 9.4 - 14.4V, power will be supplied to the output terminal allowing power to the loads. If the voltage drops below 9.2V or is over 14.6V the power is cut off at the output terminal preventing power to the loads. The regulator also performs as an isolator by automatically disconnecting loads when the battery voltage is outside of operating range, protecting the main starting battery. Loaded with several safety features, the regulator will protect your batteries, while prolonging the overall life.