  • Mfr # PWRB1000
  • Zoro # G4430076
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Peak Output Power
2,000 W
Continuous Output Power
1,000 W
Inverter Output Form
Modified Sine
Inverter Input Voltage
12V DC
Inverter Output Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PWRB1000
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
5-1/4"
Height
3-1/4"
Depth
11"
Details
Item
Power Inverter
Peak Output Power
2,000 W
Continuous Output Power
1,000 W
Inverter Output Form
Modified Sine
Inverter Input Voltage
12V DC
Inverter Output Voltage
120V AC
Outlet Type
Standard 3-Prong
DC Connection
Battery Cables
Number of Outlets
2
Nominal Output Power
1,000 W
Features
Features: This inverter is perfect for the user who needs a simple inverter without all of the extra features of our other inverters. Most economical inverter for straight forward applications that just need power. Convenient dual receptacles for all our your devices. We also have a Compact 1250 Watt or an economical 2500 watt.;Specifications: 1000W continuous power;3000W surge power;Modified sine wave;Green LED to confirm power on;Red overload LED;2 ac receptacles;Over temperature protection alarm and shutdown at 55 + or – 5°C;Over load protection;Cooling fan;ac output short circuit protection;Auto reset on most fault conditions;No load current – 0.6A;12 Volt DC (10-15V);120 Volt AC;60 Hz;>90% Efficiency;Dimensions (LXWxH): 11" x 5.25" x 3.25";Weight: Unit – 3.2 lbs Boxed – 4 lbs;Instruction manual;Free 1 year tech support;Year Warranty Parts and Labor
Inveter Output Voltage
120V AC
Specification
Specifications;1000W continuous power;3000W surge power;Modified sine wave;Green LED to confirm power on;Red overload LED;2 ac receptacles;Over temperature protection alarm and shutdown at 55 + or – 5°C;Over load protection;Cooling fan;ac output short circuit protection;Auto reset on most fault conditions;No load current – 0.6A;12 Volt DC (10-15V);120 Volt AC · 60 Hz;>90% Efficiency;Dimensions (LXWxH): 11" x 5.25" x 3.25";Weight: Unit – 3.2 lbs Boxed – 4 lbs;Instruction manual;Free 1 year tech support;Year Warranty Parts and Labor