  • Mfr # SVF-10EXP
  • Zoro # G0574673
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Duct Dia.
8 in 10 in
Voltage
115 V AC
Maximum Flow in Free Air
994 cfm
Blower/Fan Speed
3,450 RPM
Type
Axial Explosion Proof
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SVF-10EXP
Country of Origin
United States
Dimensions
Duct Dia.
8 in 10 in
Length
28 in
Height
21 in
Width
15 in
Duct Diameter
8 in, 10 in
Details
Voltage
115 V AC
Maximum Flow in Free Air
994 cfm
Blower/Fan Speed
3,450 RPM
Type
Axial Explosion Proof
Material
Steel
Color
Red
Item
Confined Space Fan
Standards
CE Registered, CSA C/US Certified
Amps
3.5 A
Includes
In-Line Fan
HP
1/3 hp
Horsepower
1/3 hp
Current (A)
3.5 A
Description
Confined Space Fan, Blower/Fan Speed 3,450 RPM, Includes In-Line Fan, Current (A) 3.5 A, Duct Diameter 8 in, 10 in, Horsepower 1/3 hp, Maximum Flow in Free Air 994 cfm, Voltage 115 V AC, Color Red, Material Steel, Height 21 in, Length 28 in, Width 15 in, Standards CE Registered, CSA C/US Certified, Type Axial Explosion Proof