  • Mfr # CVF12CAN15
  • Zoro # G0286170
/ea
Key Features
Duct Dia.
12 in
Voltage
115 V AC
Maximum Flow in Free Air
2,348 cfm
Blower/Fan Speed
3,350 RPM
Type
Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CVF12CAN15
Country of Origin
China
Dimensions
Duct Dia.
12 in
Length
3 1/4 ft
Height
17 1/2 in
Width
15 1/4 in
Duct Diameter
12 in
Details
Voltage
115 V AC
Maximum Flow in Free Air
2,348 cfm
Blower/Fan Speed
3,350 RPM
Type
Axial
Material
Polyethylene
Color
Orange
Item
Portable Fan
Includes
Extension Canister with 15 ft Duct
Standards
CE Registered, CSA C/US Certified
Amps
8.3 A
HP
1 hp
Current (A)
8.3 A
Horsepower
1 hp
Description
Portable Fan, Blower/Fan Speed 3,350 RPM, Includes Extension Canister with 15 ft Duct, Current (A) 8.3 A, Duct Diameter 12 in, Horsepower 1 hp, Maximum Flow in Free Air 2,348 cfm, Voltage 115 V AC, Color Orange, Material Polyethylene, Height 17 1/2 in, Length 3 1/4 ft, Width 15 1/4 in, Standards CE Registered, CSA C/US Certified, Type Axial