  • Zoro # G512533130
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
25 mm
Material
Titanium
Finish
Plain
Drive
Hex
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G512533130
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
25 mm
Head Height
8 mm
Head Width
13 mm
Screw Size
8 mm
Maximum Head Width
13 mm
Maximum Head Height
8 mm
Overall Length
25 mm
Head Diameter
13 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Titanium
Finish
Plain
Drive
Hex
Head Type
Socket
Drive Type
Tensile Strength
49,900 psi
System of Measurement
Metric
Features
With a Minimum Yield Strength of 39,900 psi (275 MPa), Grade 2 Titanium is Comparable in Strength to Stainless Steel
Thread Style
Fully Threaded
Dimensional Standards
ISO 4762
Material Grade/Class
Grade 2
For Use in Systems
Alternative Energy Systems, Boats, Construction and Every Other Industry, Robots
Type
Machine Screw
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Salt Water-Resistant
Thread Pitch
1.25 mm
Materials for Use With
Carbon Fiber
Pack Size
Small Pack
Thread Type
Coarse
Made in North America
Not Made in North America
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Internal Hex, Drive Size Not Applicable, Material Titanium, Material Grade/Class Grade 2, Finish Plain, Thread Size M8x1.25, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 25 mm, Head Height 8 mm, Head Diameter 13 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Dimensional Standards ISO 4762, Maximum Head Height 8 mm, Minimum Head Height Not Applicable