  • Mfr # 3138XE-175
  • Zoro # G1027047
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Soldering
Features
Includes
Stand
Series
3138
Voltage
110 to 120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3138XE-175
Dimensions
Tip Size
3/8 in
Tip Thickness
0.075 in
Tool Height
4 in
Tip Width
0.07 in
Tip Outside Diameter
0.375 in
Details
Item
Ergonomic Soldering Iron
Application
Soldering
Features
Includes
Stand
Series
3138
Voltage
110 to 120V AC
Type
Professional-Grade
Temp. Rating
1025 Degrees F
Standards
CE, IEC 60335-1, Edition 5.1, 2013-12, IEC 60335-2-45, Edition 3.2, 2012-01, RoHS, WEEE
Handle
Hardwood
Tip
Diamond Style
Watts
175
Heat Shield
Available Upon Request
Plug Type
Three Prong
Tip Connection Type
Plug
Power Consumption (Maximum)
175 W
Operating Temperature (Maximum)
1,050 Degrees F
Includes Heating Element
Yes
Temperature Adjustment
Fixed
Handpiece Connection Type
Plug
Number of Tips Included
1
Compatible Tip Series
43
Tip Manufacturer Model Number
43D
Time to Maximum Temperature
5 min
Handle Style
Hardwood
Tip Type
Diamond
Operating Voltage
110 to 120V AC
Product Type
Soldering Iron
Description
Ergonomic Soldering Iron, Power Consumption (Maximum) 175 W, Operating Temperature (Maximum) 1,050 Degrees F, Tip Type Diamond, Tip Width 0.07 in, Time to Maximum Temperature 5 min, Temperature Adjustment Fixed, Operating Voltage 110 to 120V AC, Plug Type Three Prong, Series 3138, Product Type Soldering Iron, Includes Stand, Includes Heating Element Yes, Number of Tips Included 1, Application Soldering, Compatible Tip Series 43