  • Mfr # SPGE-25X42-150
  • Zoro # G5005296
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
150 lb Pull
Includes
Dasma Color Code Red, High Quality Spring Wire, Rated for a Minimum of 10,000 Cycles, 25 in to 42 in Stretch and Double Looped Ends
For Use With
7 ft High Garage Doors
For Use With Mfr. Model Number
7 ft High Garage Doors
Product Type
Extension Spring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPGE-25X42-150
Country of Origin
United States
Dimensions
Free Length
25 in
Wire Diameter
0.168 in
Inside Diameter
1.254 in
Details
Item
Garage Door Extension Spring
Type
150 lb Pull
Includes