  • Zoro # G7912545
/ea
Key Features
Series
106
For Use With
Koike(R) Products
Flame Type
Medium Preheat
Size
4
Gas Service
Natural Gas
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
106-4
Zoro #
G7912545
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
4
Tip Size
Steel Thickness
2 in
Kerf Width
0.11 in
Maximum Cutting Thickness
2 in
Details
Item
Cutting Tip
Series
106
For Use With
Koike(R) Products
Flame Type
Medium Preheat
Gas Service
Natural Gas
Oxygen Pressure
45 psi
Tip Type
GPP
Fuel Pressure
4.3 psi
Propane Gas Silver Solder
no
Type
2 Piece
MAPP Gas Silver Solder
No
MAPP Gas Soft Solder
MAPP Gas Silver Braze
Propane Gas Soft Solder
Propane Gas Silver Braze
Soft Solder Tube Cap.
Silver Solder Tube
Tip Series
Finish
Chrome Plated
Pressure Rating (Fuel)
4.3 psi
Pressure Rating (Oxygen)
45 psi
Compatible Fuel Type
Natural Gas, Propane
Maximum Cutting Speed
12.5 in/min
Tip Design
Two Piece
Compatible Manufacturer
Koike
Description
Cutting Tip, Compatible Fuel Type Natural Gas, Propane, Tip Series 106, Tip Size 4, Tip Design Two Piece, Maximum Cutting Thickness 2 in, Compatible Manufacturer Koike, Finish Chrome Plated, Flame Type Medium Preheat, Kerf Width 0.11 in, Maximum Cutting Speed 12.5 in/min, Pressure Rating (Fuel) 4.3 psi, Pressure Rating (Oxygen) 45 psi